Back to top

Pasívne obytné štvrte s hydroizolačnou fóliou Firestone RubberCover EPDM

Vzhľadom na globálne otepľovanie sa mnoho obyvateľov zamýšľa presťahovať do obydlí, ktoré rešpektujú životné prostredie a sú energeticky efektívne bez toho, aby obetovali architektonickú kvalitu.

Francúzsky architekt Jean-Marc Proche a developerka Karine Maury sa snažili vyvinúť pasívne bývanie postavené z polystyrénového / betónového debniaceho systému. V roku 2018 bol v Luzarches založený 50 km severne od Paríža prvý program s názvom „La Petite Halle“.

„Výber kubického tvaru je najúčinnejší, ak chcete úspešný pasívny dom. Domov tiež prináša moderný rozmer,“ zdôrazňuje Jean-Marc Porche. Na zaizolovanie plochých striech a garáží domov sa použil strešný systém RubberCover EPDM, pretože bol v súlade s celkovým projektom. S očakávanou životnosťou nad 50 rokov membrána prispieva k zníženiu celkovej uhlíkovej stopy. Neobsahuje škodlivé látky a tiež umožňuje zbierať dažďovú vodu na zalievanie spoločných zeleninových záhrad. Membrána je tiež kompatibilná so zelenými strechami a fotovoltaickými systémami.

Zelené strechy boli inštalované na šiestich domoch, čo je skutočný zdroj biodiverzity. Membrána RubberCover EPDM úspešne prešla testom FLL na prerastanie korienkov, a môže teda zaistiť spoľahlivú izoláciu v náročnom prostredí na streche. V spojení s izolačnými doskami RESISTA AK prispievajú zelené strechy k dosiahnutiu energetickej účinnosti. V lete aj v zime sú teplotné výkyvy obmedzené, čo vedie k úspore nákladov na vykurovanie majiteľov. Okrem toho boli strechy štyroch domov vybavené fotovoltaickými panelmi.

Celková inštalácia trvala približne dvadsať dní, v priemere jedna strecha za deň. Veľké 5,8 m široké membránové panely RubberCover EPDM použité v tomto projekte umožnili obmedziť počet spojov, urýchlili inštaláciu a umožnili tak realizátorovi, ako aj vlastníkovi budovy ušetriť drahocenný čas.