Back to top

Firestone EPDM starne ako dobré víno v Bodegas Beronia

Vinárstvo Bodegas Beronia sa nachádza v La Rioja, nepochybne najznámejšej španielskej vinárskej oblasti. Ich nová budova má jedinečný architektonický dizajn založený na štandardoch energetickej účinnosti a ohľaduplnosti k životnému prostrediu. Bol koncipovaný tak, aby uspokojil kvalitnú produkciu vína s najnovšími technológiami, ako aj rastúci dopyt po vínnej turistike.

V súlade s trvalo udržateľnými hodnotami Bodegas Beronia bolo jednou z kľúčových požiadaviek tohto projektu minimálny dopad na krajinu a životné prostredie. Španielska architektonická skupina IDOM navrhla budovu, ktorá využíva nerovnosti pozemku a je štruktúrovaná okolo dvoch veľkých blokov. Oblasť spoločenského a vinárskeho turizmu sa nachádza nad úrovňou terénu, zatiaľ čo produkčná časť, samotné vinárstvo, je pod úrovňou terénu, napoly schované pod rastlinným krytom, ktorý mu umožňuje dokonalé začlenenie do okolitých viníc.

Pri návrhu budovy sa zohľadnili udržateľné aspekty, ako je výroba tepla prostredníctvom kotla na biomasu, opätovné využitie dažďovej vody na polievanie viníc, zosilnená tepelná izolácia, pasívna solárna ochrana, prirodzené osvetlenie vnútorných priestorov kombinované s regulovaným LED osvetlením atď.

Na stavbu budovy bola použitá obmedzená škála materiálov. Na konečnú úpravu boli použité materiály, ktoré možno nájsť v procese výroby vína, ako je betón, oceľ, drevo a sklo.

Strešná membrána Firestone EPDM od Firestone Building Products bola vybraná najmä z dôvodu jej nízkej uhlíkovej stopy a mimoriadnej životnosti, aby sa splnili vysoké environmentálne nároky projektu a poskytol odolný a spoľahlivý základ pre systém zelených striech. Do strešnej konštrukcie boli zakomponované drenážne prvky na distribúciu a akumuláciu vody, ktorá by sa dala použiť na zavlažovanie blízkych viníc.

V La Rioja po teplých dňoch a miernom stredomorskom vánku nasledujú výrazne chladnejšie noci. To umožňuje, aby hrozno dozrievalo pomaly a rovnomerne v priebehu času, čo mu dodáva komplexnosť a štruktúru. Firestone EPDM ponúka vynikajúcu odolnosť voči ozónu, UV žiareniu a extrémnym zmenám teplôt, vďaka čomu obstojí v skúške časom a starnutím ako nádherné víno Rioja.

Nová budova Bodegas Beronia, jedno z najudržateľnejších vinárstiev v Európe, získala medzinárodnú certifikáciu LEED, certifikáciu Wineries for Climate Protection (WfCP), ako aj ďalšie miestne certifikácie vo vinárskom sektore.

Projekt bol tiež finalistom medzinárodných cien za dizajn (IDA) a World Architecture Festival Awards v kategórii „Výrobná energia a recyklácia – dokončené budovy“.